Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

borsa yatırımı nasıl yapılır

Borsa yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların öncelikle borsa hakkındaki bütün detayları biliyor olması gerekmektedir. Borsa eğitimi, borsa ile ilgili kaynaklar aracılığı ile teorik bilgiler edinildikten sonra demo hesaplar ile uygulamalı olarak borsa yatırımları yapılmalıdır. Demo hesaplar ile yapılan borsa yatırımı; yatırımcının para kaybetme endişesi olmadan yatırım stratejisini oluşturacak cesur hamleler yaparak borsayı tanımasını sağlamaktadır. Heyecan ve panik yapmadan yatırım araçlarının fiyat hareketliliklerine yatırımcı psikolojisi ile yaklaşılmalıdır. Borsada yapılan bir tahminin yanlış çıkması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar ile yapılan doğru bir tahminden elde edilecek karın dengelenebilmesi için yatırım portföyü çeşitlendirilmelidir.

Borsa Yatırımı Hangi Platformda Yapılır?

Borsa işlemlerinin yapıldığı yer; tercih edilen aracı kurumun veya bankanın web sitesi olmaktadır. Borsa yatırımları internet üzerinden yapılabilmektedir. İnternetin olduğu her yerden ister bilgisayar ister mobil cihaz üzerinden borsa yatırımı yapılabilmesi mümkündür. Dijital bankacılık işlemleri ile benzeşecek şekilde borsa alım satım işlemleri yapılabilmektedir. Fırsat olarak görülen pozisyonlara yönelik emirler verilebilir ve portföy buna göre yönetilebilmektedir. İşlemler online olarak yapıldığı için hem zamandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır hem de bu şekilde hata payı çok daha az olmaktadır. Hem yatırım araçlarının fiyatlarını etkileyen dünyadan haberleri hem de yatırım araçlarının fiyat hareketliliklerini online olarak takip edebilmek mümkündür. Aracı kurumlar piyasa takibinin yapılabilmesine olanak tanımaktadır.

Borsa Yatırımı İle Hangi Araçların Alım Satımı Yapılabilmektedir?

Borsadaki yatırım enstrümanları; hisse senetleri, kıymetli evraklar, emtialar, türev araç ismi verilen vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri gibi araçlar olmaktadır. Yatırımcılar borsada kazanç sağlayabilecekleri fırsatları değerlendirip beklentilerini karşılayabilecek bir portföy oluşturmalıdırlar. Borsada tek bir yatırım aracı ile işlem yapmak yerine yatırım portföyünü genişletmek daha avantajlı bir tercih olmaktadır. Bu sayede yatırımcılar risk faktörünü minimum seviyede tutarak yatırımlarından kazanç sağlamaktadırlar. Birikimlerinin tamamını riske atmadan, oluşan riskin tamamını portföyündeki parçalara dağıtabilmektedirler.

Borsa Yatırımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Borsada alım satım yapmak için öncelikle yatırımcının borsa hakkında belirli bir düzeyde bilgisinin ve borsada tecrübesinin olması gerekmektedir. Piyasayı tanımayan bir yatırımcının borsada yüksek miktarda kar elde edebilmesi oldukça düşük ihtimallidir. Borsa eğitimi alması gereken yatırımcı, borsada işlem yapmak için tercih ettiği aracı kurumun demo hesapları ile borsada sanal parayla işlem yapmayı tecrübe etmelidir. Bu sayede kendisine uygun bir yatırım stratejisi belirleyebilmesi mümkün olmaktadır.

Yatırımcının borsada işlem yapabilmesi için bir portföy oluşturması gerekmektedir. Bunun için kendisine para kazandıracağını düşündüğü yatırım enstrümanlarını al emri ile portföyüne eklemelidir. İleride değer kazanacağı düşünülen yatırım araçları için alım emri verilmeli ve vade sonunda bu yatırım aracı satılarak aradaki farktan kar elde edilmelidir. Her alım emrine karşı bir satış emrinin olması gerekmektedir. Bir yatırımcı portföyüne yatırım aracı eklerken bir başka yatırımcı aynı yatırım aracını portföyünden çıkartmaktadır. Arz talep dengesi kapsamında borsada işlem yapılmalıdır ve borsada fiyatlar da bu dengeye göre belirlenmektedir.

Borsa yatırımlarında başarı elde edilebilmesi için çok iyi piyasa takipçisi olunması ve piyasanın analiz edilebilmesi gerekmektedir. Yatırımcının temel ve teknik analizler yardımı ile piyasayı doğru şekilde analiz edip kendi stratejisini belirlemesi daha fazla kazanç elde etmesini sağlamaktadır. Yatırımcının psikolojik olarak borsa yatırımı yapabilmeye hazır olması, sakin ve sabırlı bir şekilde yatırımlarını yönetmesi gerekmektedir.

Borsada Hesap Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Borsa hesabı açmak isteyen yatırımcı tercih ettiği aracı kurumu veya bankayı belirlemelidir. Borsa işlemleri yapacağı bankada yatırım hesabı açtırması durumunda; para aktarımını çok daha kolay şekilde yapabilmektedir. Aracı kurum hesabını da aracı kurumun web sitesi üzerinden veya irtibat bürolarından açabilmektedir. Aracı kurumlar çerçeve sözleşmesi ve risk bildirim formunu imzalattıktan sonra yatırım hesabının açılmasına onay vermektedirler. Çerçeve sözleşmesi; yatırım araçlarının alım satımı ile ilgili genel ilişki ve hükümlerin yer aldığı bir sözleşmedir. Yatırımcı ile aracı kurum arasında yapılmaktadır. Risk bildirim formu ise; aracı kurumların borsa yatırımı yapanların geçmişteki ve ilerleyen zamandaki işlemlerinin risklerini belirttikleri formdur. Formdaki başlıklar SPK tarafından belirlenmektedir.

Borsada Emir Mantığı Nasıl Kavranır?

Borsada emir vermeyi öğrenmek, doğru zamanda doğru pozisyonların alınabilmesi için önemli olmaktadır. Borsadan kazanç elde etmenin temel mantığı; yatırım araçlarını düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmaktır. Alım satım fiyatları arasındaki fark, yatırımcının elde ettiği karı vermektedir. Yatırımcı yaptığı analizler sonrasında bir hisse senedinin fiyatının yükseleceğini düşünmeye başlamış ise; bu hisse senedi için alım emri vermelidir. Oluşturduğu alım emri aracı kuruma iletilmektedir ve aracı kurum da borsaya iletmektedir. Oluşturulan emir karşılığını bulduğunda gerçekleşmektedir. Yatırımcı aynı şekilde fiyatının elden çıkartmaya karar verdiği noktaya kadar yükseldiğini düşündüğü hisse senedi için sat emri vermelidir. Aracı kurum aracılığı ile borsaya iletilen bu emir alış emri ile karşılık bulduğunda işlem tamamlanmaktadır.

Borsada Aracı Kurum Tercihi Nasıl Yapılır?

Borsada aracı kurum seçimi yapılırken kurumun yasal ve güvenli olması kriterleri baz alınmalıdır. Banka ve özel kurumlar borsa yatırımı için tercih edilebilmektedir. Borsa İstanbul ya da SPK’nın sitesi üzerinden tercih edilebilecek güvenilir aracı kurumların listesine ulaşılabilmektedir. Güvenli aracı kurumların işlem ücretleri ve komisyon oranları da karşılaştırılmalıdır. İşlem ücretleri ve komisyon oranları düşük olan yasal aracı kurumlar ile işlem yapılmalıdır.

Borsa Yatırımının Miktarı Nasıl Belirlenir?

Borsaya yatırılacak tutarın belirlenmesi için öncelikle yatırımcı geri ödenmesi gerekmeyen para birikimini tespit etmelidir. Yatırımcılar istedikleri tutar ile borsaya giriş yapabilmektedirler. Ancak ne kadar para ile giriş yaparlarsa kazançları da bu doğrultuda değişeceği için yüksek miktarda yatırım yapmak yatırımcının daha fazla kazanç elde edeceği anlamına gelmektedir. Borsaya giriş amacına göre yatırım yapılması gerekmektedir ve yatırılacak olan tutarı kaybetme riskinin her daim olduğu bilinmelidir.

Borsa Yatırımı İçin Strateji Nasıl Belirlenmelidir?

Borsa yatırımcısının strateji belirlemesi ve belirlemeden borsada işlem yapmaması gerekmektedir. Diğer yatırımcıların ve analistlerin görüşlerini dikkate almalı, araştırmalıdır. Ancak borsa yatırımlarında ilerlerken farklı bir yatırımcının stratejisi ile düşündüğü seviyede kar elde edebilmesi mümkün değildir. Çünkü portföyündeki her yatırım aracı için en doğru noktalarda alış ve satış pozisyonlarını yatırımcı kendisi belirleyebilmektedir. Yatırımcı zaman içerisinde borsa piyasasında deneyimi arttıkça daha güçlü stratejiler oluşturmaya başlamaktadır. Güçlü bir strateji ile yatırım süreci daha konforlu hale dönüştürülebilmektedir.

Borsa yatırımı yapacak olanların stratejilerini belirlerken temel ve teknik analiz yapmaları gerekmektedir. Makroekonomik verilerin piyasaya ve yatırım araçlarına etkisi temel analiz olarak tanımlanmaktadır. Fiyat hareketliliklerini etkileyen durumların incelenmesi ise teknik analiz anlamına gelmektedir. Borsa eğitimlerinde analizler hakkında da bilgi verilmektedir. Yatırımcıların hem destek ve direnç seviyelerini belirleyebilmeleri hem de analiz yapabilecek kadar piyasa takibi yapabiliyor olmaları gerekmektedir. Yatırım aracı için doğru pozisyonu almak isteyen bir yatırımcının bu aracın fiyatlarını etkileyebilecek faktörleri tespit etmesi gerekmektedir. Bu faktörler kapsamında dünyadaki olayları takip etmelidir. Aynı zamanda yatırım aracının geçmiş fiyat hareketliliklerinden yola çıkarak ilerleyen zamanlarda fiyatının hangi seviyede olacağına yönelik tahminler yapmalıdır.

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Erdem Ağustos 28, 2023 - 8:46 am

Merhaba, borsa yatırımıyla ilgili oldukça kapsamlı bir yazı yazmışsınız. Makalenizde bahsettiğiniz borsa aracı kurumlarını nasıl değerlendireceğimiz konusunda biraz daha detay verebilir misiniz? Hangi faktörlere dikkat etmeliyiz? Teşekkürler.

Cevap Yazın
Fatma Ağustos 10, 2023 - 10:15 pm

Merhaba, makaleniz gerçekten aydınlatıcı oldu. Borsa yatırımına yeni başlayan biri olarak, bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyordum. Sadece bir şey merak ettim, borsada hesap açma işlemi için hangi belgelere ihtiyacımız var? Teşekkürler!

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00