Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Bereket Enerji Grubu Finansal Borçları Yapılandırıldı

Bereket Enerji Grubu İdris Küpeli

           Aydem, Gediz Elektrik Perakende Satış, ADM, GDZ Elektrik Dağıtım Şirketleri gibi büyük şirketleri bünyesinde barındıran Bereket Enerji Grubu’nun CEO görevine 2018 yılında İdris KÜPELİ atanmıştı.

Bereket Enerji Grubu

Bereket Enerji Grubuna geldiği dönemde bankalara olan  yüksek meblağlı konsolide borcunu yapılandırmak öncelikleri arasındaydı. Türkiye’nin en büyük bankalarının aralarında bulunduğu 9 bankayla mutabakata vardı.  Bereket Enerji Grubunun borçlarının uzun vadeye yayılarak yapılandırıldığı haberi Gruptan geldi.

           Bereket Enerji Grubunun Ceo’su İdris Küpeli borç yapılandırmasına ilişkin olarak; “Sektör dinamikleri doğrultusunda gereken adımları atan grubumuz, sürdürülebilir büyümesinin devamını sağlamak üzere. Kısa vadeli ve farklı şirketlerimize ait kredileri tek bir çatı altında toplayarak toplam 4,6 milyar dolar tutarındaki kredinin yeniden yapılandırılmasında bankalarla mutabakatı sağladı. Bugüne kadar olduğu gibi finansal yeniden yapılandırma sürecinin tamamlanmasının sonrasında da enerji sektöründe sahip olduğumuz güçle ortak fayda sağlamaya, ülke ekonomimize katkı sunmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bereket Enerji Grubu CEO’su İdris Küpeli

            Bereket Enerji Grubunun içinde bulunduğu finansal darboğazdan kısa zamanda gerçekleştirdi. Hatta bu icraatlarla Gruba nefes aldırarak bu süreçteki en büyük parkuru başarıyla tamamlayan İdris KÜPELİ kimdir peki?

İdris Küpeli
Bereket Enerji Grubu CEO’su İdris Küpeli

           Bereket Enerji Grubu CEO’su İdris Küpeli’nin özgeçmişi şöyledir. Dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşlarından biri olan Morgan Stanley’de çalıştı. ABD menşeli NextEra Energy şirketinde Proje Direktörü olarak çalıştığını görüyoruz. NextEra Energy şirketi, Amerikanın en büyük elektrik dağıtım şirketlerindendir. Bu Florida Power & Light ve Gulf Power şirketlerini bünyesinde barındırmakta. Bunun yanında, temiz enerji sektöründe dünyanın dev rüzgar ve güneş enerjisi üreticilerinden biri. Ayrıca, çok iyi derecede İngilizce ve İspanyolca bilmekte.

         Ülkemizde de önemli görevlerde yer aldı. Türkiyenin en büyük projelerini bünyesinde barındıran SOCAR Türkiyede Proje Finans Direktörlüğü var. (CFO) ve Yatırımlardan Sorumlu Grup Başkanı (CIO) olarak çalıştı.

          Genç CEO’nun altına imzasını attığı çok büyük projeler var.Dünya enerji piyasalarında ses getirdi. Hatta dev proje Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) sadece bunlardan biri. TANAP, Türkiye ve Azerbaycan’ın işbirliğiyle ortaya çıkan, Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılar. Bunun yanı sıra bölgede gaz çeşitliliğinin sağlanması hedefleyen dev bir projedir. Bu projenin altına imzasını atan İdris KÜPELİ’nin özgeçmişi göz doldurmakta. Bereket Enerji Grubu’na geldiği günden itibaren yapmış olduğu icraatlarıyla ise yıldızı parlayan genç CEO larımızdandır.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Erdem Aralık 3, 2019 - 7:57 pm

TANAP Avrupa’ya bağlandı..
Enerjinin İpek Yolu olarak adlandırılan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) projesinde Avrupa bağlantısının açılış töreni gerçekleşti. Türkiye’ye ilk akışı geçen sene başlayan Azeri gazı, Anadolu’dan geçerek Yunanistan üzerinden Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile Avrupa’yı ısıtacak. Hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın enerji arz güvenliğinde kilit bir role sahip olması beklenen hattın, Türkiye’nin yıllık ortalama 50 milyar metreküp doğalgaz tüketiminin, ilk etapta 6 milyar metreküplük kısmını karşılaması planlanıyor. Zamanla bu kapasite ikiye katlanacak.

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00