Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

ABD-Kanada-Meksika Arası Yeni Ticaret Anlaşması

ABD Kanada Meksika Arasi Yeni Ticaret Anlasmasi 1

ABD Başkanı Donald Trump; ABD, Meksika ve Kanada’nın Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasının (NAFTA) yerini alacak yeni ticaret anlaşmasında mutabakat sağlandığını, Beyaz Saray’da düzenlenen etkinlikle kamuoyuna duyurdu.

ABD-Kanada-Meksika Arası Yeni Ticaret Anlaşması

Yaklaşık 1.2 Trilyon Dolarlık ticareti ilgilendiren yeni anlaşmayı “ABD tarihinin en önemli ticaret anlaşması” olarak niteleyen Trump, NAFTA’nın yerini alan USMCA anlaşmasının özellikle Amerikan tarım ve otomotiv sektörleri için “büyük bir zafer” anlamına geldiğini vurguladı. Trump, Meksika ve Kanadalı mevkidaşlarının imzasından sonra üç ülkenin parlamentolarından geçmesi gereken anlaşmayı kasım sonunda imzalamayı planladığını dile getirdi.

ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu(BLS) tarafından açıklanan işgücü verilerine göre toplam tarım dışı istihdam Eylül ayında 185 bin kişi civarında olan beklentilerin belirgin altında 134 bin kişi artarken; Temmuz ve Ağustos ayı verilerinde toplamda 87 bin kişilik yukarı yönlü revizyon yapıldı. Eylül ayında işgücüne katılım oranı %62,7’de yatay kalırken; işsizlik oranı da %3,9’dan %3,7’ye gerileyerek 49 yılın en düşük seviyesinde dengelendi. İşgücü piyasasından gelen veriler Dolar’ı ve FED’in faiz artırım patikasını desteklemeye devam ediyor.

ABD’de Eylül ayı imalat dışı ISM raporuna göre, imalat-dışı ekonomik aktivite 104.ayında da genişlemeyi sürdürdü. İmalat-dışı PMI endeksi, Eylül ayında, önceki ayın 58,5’lik düzeyinden 3,1 puanlık artışla 61,6’ya yükselirken Ağustos 1997’den bu yana en güçlü artışını kaydetti. Dış ticaret açığı ise Ağustos ayında bir önceki aya kıyasla %6,4 genişleyerek Şubat ayından bu yana kaydedilen en yüksek seviye olan 53,2 milyar dolar seviyesine geldi.

Hafta boyunca çeşitli oturumlarda konuşan FED Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisi hakkında «fevkalade pozitif» ve «çok parlak» şeklinde ifadelerle övgülerini sürdürerek iyimser tavrını korudu. Konuşma sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizleri %3,20 seviyesini aşarken 2011’den bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

Yeni haftada küresel enflasyon verileri takip edilecek.

Hafta içerisinde Bloomberg’de yayınlanan bir habere göre Türkiye’ye F-35 teslimatının engellenerek projenin dışında bırakılması projede aksaklıklara yol açabilir. Konuyla ilgili haberde Türkiye’nin iniş takımı ve bazı kokpit parçaları da dahil olmak üzere proje için 12 milyar dolarlık bir üretim yapması beklenirken, Türkiye’nin bu parçaları üreten tek ülke olduğu vurgulandı. ABD Savunma Bakanı Mattis’in kongreye yazdığı mektupta, Türkiye’nin üretim zincirinden çıkması durumunda 50-75 jetin üretiminde aksama olacağı ve yeni üreticilerin bulunmasının 18-24 ay alabileceğini yazmıştı.

Euro Bölgesi imalat sanayi PMI endeksi Eylül ayında Ağustos ayının 54.6’lık düzeyinden ticaret savaşının talebi olumsuz etkilemeye başlamasıyla son iki yılın en düşük düzeyi olan 53.2’ye geriledi. Diğer taraftan hizmetler endeksi Eylül ayında 54.4’ten 54.7’ye yükselirken; imalat ve hizmetleri kapsayan bileşik endeks de 54.5’ten 54.1’e gerilemiş oldu. İmalat PMI Endeksi İngiltere’de Eylül ayında 53 seviyesinden 53.8’e yükselirken Hizmetler PMI 54.3’ten 53.9’a geriledi. İngiltere’deki son üç PMI anketi ülkede 3. çeyrekte %0,4 seviyesinde büyümeye işaret ediyor.

PMI’daki gerileme trendi Çin’i de etkilerken, imalat sanayi PMI endeksi Eylül’de Ağustos ayının 50.6’lık seviyesinden 50’ye geriledi. Bu rakamlarla JPMorgan’ın yayınladığı küresel bileşik PMI endeksi de Eylül ayında Ağustos’taki 53.4’lük seviyesinden 52.8’e gerileyerek son iki yılın en düşük seviyesinde dengelendi. Ticaret savaşlarının olumsuz etkisi endeks üzerinde kendisini gösteriyor.

Euro Bölgesi’nde işsizlik Ağustos ayında beklentilere paralel şekilde Temmuz ayındaki %8.2’den Ağustos ayında %8.1’e geriledi. Piyasa beklentisi doğrultusunda gelen Ağustos ayı işsizlik oranı, Kasım 2008’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.

ABD’nin İran ambargosunun başlatacağı arz kesintisi, petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı yaratırken ABD’nin yaptırıma istisna tanıyabileceği ve Arabistan’ın üretimi artıracağı yönündeki açıklamaların etkisiyle petrol fiyatları haftayı 83,9 dolar seviyesinde kapadı.

Yeni haftada ABD, Japonya ve Almanya’dan gelecek olan enflasyon verileri piyasaların radarında yer alacak.

ABD-Kanada-Meksika Arası Yeni Ticaret Anlaşması

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Murat Aralık 24, 2018 - 7:51 pm

ABD haftayı politik belirsizlik endişeleri ile kapattı..
ABD’de federal hükümet Meksika sınırına örülen duvarın finansmanı nedeniyle yaşanan bütçe krizi sonucunda bu yıl üçüncü kez kısmen ve geçici olarak kapandı. Diğer taraftan hafta sonunda ABD Başkanı Trump’ın FED Başkanı Powell’ı kovmayı düşündüğüne dair haberler piyasalar kapalı olmasına rağmen çalkantıya neden oldu. Haberin yayılmasından kısa süre sonra ABD Hazine Bakanı Mnuchin yaptığı açıklamada ABD Başkanı’nın FED ile tamamen farklı görüşlerde olduğunu; ancak FED Başkanı’nın kovmayı hiç düşünmediğini ve kendi ifadesiyle bunun doğru olmadığına inandığını belirtti..

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00