Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

ABD İşsizlik Rakamları FED’in Faiz Artırımı Yapacağını Destekliyor

ABD de issizlik rakamlari 1

ABD İşsizlik Rakamları FED’in Faiz Artırımı Yapacağını Destekliyor. Böylece haftalık işsizlik maaşı başvuruları 50 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Geçtiğimiz haftanın küresel gündeminde gelişmekte olan piyasalardaki bulaşıcılık etkisi vardı. ABD işgücü verileri, Euro Bölgesi ikinci çeyrek büyümesi veya küresel PMI istatistikleri yakından takip edildi.

ABD İşsizlik Rakamları

ABD’de toplam tarım dışı istihdam Ağustos ayındadır. 190 bin kişi civarında olan beklentilerin üstünde 201 bin kişi arttı. İşgücüne katılım oranı Ağustos ayında bir önceki ay kaydedilen %62,9’dan %62,7’ye gerilerken; işsizlik oranı da, Ağustos’ta önceki aya paralel şekilde %3,9 seviyesinde gerçekleşti. Beklentilerin hafif üzerinde gelen bu rakam 1960’lı yıllarda beri en görülen en düşük seviyesine yakın düzeyde gerçekleşti. Saatlik ücretlerde ise yıllık %2,9’luk artış yaşandı. Buna ek olarak ABD Çalışma Bakanlığının açıkladığı verilere göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları var. Beklentilerin altında 203 bin ile yaklaşık 50 yılın en düşük seviyesine geriledi. İşsizlik rakamları Fed’in tahmin ettiği uzun vadeli sürdürülebilir seviyelerinin önemli ölçüde altında kaldı. Böylec seyrini sürdürürken Fed’in faiz artırımı yapacağı konusundaki görüşleri destekliyor.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ABD’de dış ticaret açığı Temmuz ayında %9,5 artışla 50.1 milyar dolara yükselerek Mart 2015’ten bu yana en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Yine ABD’de Ağustos ayı imalat dışı PMI raporuna göre, ekonomik aktivite 103.ayında da genişlemesini sürdürdü. Endeks Ağustos ayında önceki ayın 55,7 düzeyinden 2,8 puanlık artışla 58,5 seviyesine yükseldi.

ABD İşsizlik Rakamları FED’in Faiz Artırımı Yapacağını Destekliyor

Son dönemde aldığı radikal kararlar gündemden düşmeyen ABD Başkanı Donald Trump’a karşı oldu. New York Times gazetesinde isimsiz olarak yazılan makale gündemde büyük yankı uyandırdı. Yazıyı kaleme alan yetkili, ABD Başkanı Trump’a karşı yönetim içinde oluşan “direnişi” yazarken, Trump gidene veya görevden alınana kadar gündemini veya ülke için kötü sonuçlar doğurabilecek eğilimlerini sessizce engellemek için çalıştıklarını belirtti.

Eurostat tarafından yapılan açıklamaya göre Euro bölgesi ekonomisidir. Bu ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre %0,4 büyüyerek beklentiyi karşıladı. Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Ağustos ayında beklentilerin hafif üstünde 54.5 seviyesinde gerçekleşirken, ÜFE Temmuz’da aylık bazda %0,4 artış gösterdi. İngiltere’de hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ağustos ayındaki 53,9 seviyesindeki beklentinin üzerine çıkarak 54,3 seviyesinde gerçekleşti. Almanya’da bileşik PMI, Ağustos ayında 55,6’ya yükseldi. 2018 yılının Şubat ayından bu yana en yüksek değerini aldı. Geçtiğimiz Ağustos bu rakam 55,8 olarak gerçekleşmişti. Genelde Almanya’da sanayi üretimi ise, Temmuz’da aylık %0,2’lik artış beklentisinin aksine %1,1 oranında geriledi.

Gelecek Haftanın Veri Akışında TÜFE ve İstihdam Verileri Öncelikli Yer Alacak.

Gelişen piyasa hisse senetleri “bulaşma” endişelerinin etkisiyle ayı piyasasına girdi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Ocak ayında görülen 2018 zirvesinden bu yana yaklaşık yüzde 20 düştü. Son dönemde para birimleri üzerinde devam eden baskı var. Geçtiğimiz hafta Asya’daki işlemlerde para birimlerinden hisselere geçiş yaptı. Bazı ekonomistler yaptıkları değerlendirmelerde kısa vadede gelişmekte olan ülkelerdeki satışların devam eder. ABD-Çin ticaret savaşının kızışması veya FED’in sıkılaşmaya devam edecek. Beklentisinin bu dalgalanmayı sürdüreceği tahmin ediliyor.

Güney Afrika’nın ikinci çeyrekte %0,7 küçülerek resesyona girmesiyle Rand, dolar karşısında son iki yıl oldu. Çünkü bu en düşük seviyesine gelirken gelişen piyasa paralarının kayıplarına öncülük etti. Hindistan ekonomisi 2. çeyrekte yıllık bazda %8.2 ile beklentilerin üzerinde büyürken gelişen ülkeler piyasasındaki dalgalanmadan etkilenen Hindistan rupisi 72.095 ile tüm zamanların en düşük seviyesine indi. Genelde yıl başından bu yana %11 değer kaybeden rupi Asya para birimleri var. Bunlar arasında en kötü performansı kaydetti.

ABD İşsizlik Rakamları, FED Faiz Artırımı,

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00