Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

2018’de Finansal Bir Kriz Olacak Mı?

Finansal kriz tahmini için kristal küreye bakarsak aslında son üç haftada spekülasyonlardan olağandışı bir artış görülüyor. Kristal küre dediğimizde aslında Google bizce ve tabii ki Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya mecralarında bu görüşümde epeyce etkili oluyor. Bu mecralardaki uzmanlar spekülasyonlar nedeniyle finansal krizin çok yakında olduğunu söylüyor. Bazen de bu uzmanların Bitcoin’in ocak ayı başındaki düşüşünde sonra konuşacak pek de bir şey bulamadığını düşünüyoruz.

Finansal Kriz

Bir sonraki finansal kriz için ana endişe kaynağı aslında 2007-2008 mortgage krizinden sonra toparlamayı başaran bankalar olduğu söylenebilir. 2007’de para yatırılan bankaların bazıları ancak kendini toparlayabildi ya da hiç toparlayamadı. Çoğu ülkenin hükümetleri merkez bankası rezervlerini kötü günler için artırmaya başladı bile. Hatta uzmanlar eğer yeni finansal kriz 2018 yılı içerisinde gerçekleşirse bazı ülkelerin yeterli rezervlere sahip olmadığını söylüyor.

Finansal Kriz

Daha önceleri bir finansal krizden nasıl kurtulabileceğimiz hakkında bir yazı da yazmıştım. Şu an ise portföyümdeki yatırımlarımı değişik alanlara yatırmış bulunmaktayım. Riskli yatırımlarımdan paramın büyük bölümünü çekmiş durumdayım ve yatırımın portföyümün yüzde 20’si kadar nakit de cebimde bulunmaktadır. Şu an sadece normal değerinin altında olan hisse senetlerine yatırıyorum kısacası fiyatı aşırı yüksek hisse senetleri için ödeme yapmayacağım. İyi hisse senetlerini kaçırmak gibi bir niyetim yok zaten bunları zaten 2017 yılı içerisinde aldım ve bu hisse senetlerinden yüzde 20 kar elde ettim. Bu sayede olası bir krize karşı iyi sayılabilecek bir miktar güvencem de var.

Peki 2018 finansal krizin vuku bulacağı bir yıl olacak mı?

Dürüst olacak olursak, hayır bu yıl bir kriz gözlemleyeceğimizi pek zannetmiyoruz. ABD hükümetinin bir takım düzenlemelerini bekliyoruz fakat bir kriz durumu söz konusu olmayacak. ABD başkanı Donald Trump’un deniz aşırı fonlar için getireceği yeni vergiler dolayısıyla, ABD ekonomisine daha fazla bir nakit akışı sağlanacaktır. ABD ve Avrupa politik türbülanslar dolayısıyla önümüzdeki üç yıl boyunca krize daha açık konumda olsa da yavaş yavaş düzelme gösteriyor. Kısacası bu yıl değil belki önümüzdeki 2-3 yıl içinde Avrupa’da bir finansal kriz gözlemleyebiliriz.

Önerilen Yazılar

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00