Derecelendirme Şirketleri

Derecelendirme Şirketleri Nedir?

Derecelendirme Şirketleri

Derecelendirme yani rating işlemi, piyasaya menkul kıymet ihraç eden şirketlerin veya kuruluşların, borç ödeme gücünü, yükümlülüklerini zamanında yerine getirememe riskininin, ödeme zamanında ortaya çıkabilecek gecikme ihtimalinin sınıflandırılması ve basit sembollerle duyurulmasını ifade etmektedir. Derecelendirme şirketleri, piyasalar ve onlardan faydalanan kişiler için şirketlerin borç ödeme güçlerini ve borç ödemeye istekli olup olmadıklarını tespit eden, çeşitli sembollerle sınıflandıran ve bunları yayınlayan kuruluşlardır.

Türkiye’de Kurulan ve SPK Tarafından Yetkilendirilen Derecelendirme Kuruluşları

  1. Fitch Ratings Finansal Derecelendirme Hizmetleri A.Ş
  2. JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş.
  3. Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş.
  4. Kobirate Uluslararası Kredi Derecelendirme ve Kurumsal Yönetim Hizmetleri A.Ş.
  5. TURKRATING İstanbul Uluslararası Derecelendirme Hizmetleri A.Ş.

Türkiye’de Derecelendirme Faaliyetinde Bulunması Kurulca Kabul Edilen Uluslararası Derecelendirme Kuruluşları

  1. Standards and Poor’s Corp.
  2. Moody’s Investor Service Inc.
  3. Fitch Ratings Ltd.

Yorumlar (4 yorum)
Ayşegül
Ayşegül Cevapla
- 16:00

Derecelendirme kuruluşları kararlarına artık inanmıyorum.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Moody’s’in 17 Türk bankası ile ilgili kredi notlarını düşürdüğünü açıklaması suçüstü demektir. Artık operasyonu o kadar abarttılar ki, o kadar açıkça yapmaya başladılar ki artık gizlenmeye bile ihtiyaç duymuyorlar” dedi.

Serhan
Serhan Cevapla
- 20:40

Fitch’ten değişiklik gelmedi..
14 Kasım Cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu “BB” ve not görünümünü de “negatif” seviyede tutmayı sürdürdü. Açıklamada TL’deki değer kaybına ve jeopolitik risklere vurgu yapılırken, niceliksel modelde Türkiye’nin notu yatırım yapılabilir seviye olan BBB- seviyesinde çıkıyor. Ancak dış fonlama ihtiyacına olan bağımlılık ve jeopolitik riskler olarak değerlendirilen kalemler Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin iki kalem altına çekiyor.

Erkan
Erkan Cevapla
- 10:52

Fitch 2020 büyüme beklentisini düşürdü..
Fitch Ratings, ticari belirsizliği işaret ederek 2020 küresel büyüme beklentisini %2,8’den %2,7’ye düşürdü. Kurum, işletme yatırımlarındaki bozulan beklentiler, Çin tüketim harcamalarındaki yavaşlama ve diğer gelişen piyasalardaki zayıf görünümün etkisiyle Çin, ABD ve Brezilya’da daha yavaş büyüme bekliyor. Bu yıla ilişkin büyüme tahminini Mart ayından beri değiştirmeyen kurum büyümenin 2019’da %3,2’den %2,8’e düşmesini bekliyor.

erdem
erdem Cevapla
- 21:05

Fitch Türkiye’nin kredi notunu indirdi..
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunun ‘‘BB-’’ seviyesine düşürüldüğü not görünümünün negatif olduğu belirtildi. Not indiriminin gerekçisi olarak Merkez Bankası Başkanı değişikliği, ABD ile olan S-400 gerilimi, ekonomideki dengelenme için beklenen büyümenin gecikmesi, enflasyonun
düşürülmesinde gecikme gösterildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara