Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Ücretli Öğretmenlik İş Başvurusu 2023

Ücretli öğretmenlik iş başvurusu

Ücretli öğretmenlik iş başvurusu 2023 yılında da önemli başvurular arasında bizlerin karşısına çıkıyor. Başvuru için gerekli olanları açıkladık.

Öğretmen, öğrencilere bilgiler verip onların belirli alanlarda tecrübe elde etmesini sağlamak için bu işe başvurmuş bir birey. Örneğin fizik öğretmeni fizik konularında bilgi verirken dil bilgisi öğretmeni yazım kuralları ve cümlenin öğeleri gibi alanlara yönelir. Eğitim, yalnızca okulda olmaz. Farklı türde öğretmenler de vardır. Neyse, lafı daha fazla uzatmadan ücretli öğretmenlik hakkında bilgiler vermeye başlayalım.

Ücretli Öğretmenlik Nedir?

Ücretli öğretmenlik, atanamayan öğretmenlerin çalışması için sağlanan bir olanak. Genelde ücretli öğretmenlik ile sözleşmeli öğretmenlik aynı anlama gelir. Bunu şu şekilde açıklayalım. Kadrolu öğretmenler atanmış olur. Atanan öğretmenler sürekli olarak çalışır. Ücretli öğretmenler ise geçici olarak eğitim verir. Sözleşmeli öğretmenlik bir öğretim yılını kapsar. Öğretmenler, ders ücreti karşılığında para alır.

Ücretli Öğretmen Nasıl Olunur?

Ücretli öğretmen olmak için e-Devlet üzerinden başvuru yapılması gerekir. Başvuru için bu bağlantıya tıklamalısınız. Bu ekranda ücretli öğretmenlik başvurusu sayfası bulunuyor. İlk adımda başvuru formuna yer veriliyor. Başvuru formunda kişisel bilgiler veya iletişim bilgileri bulunuyor. Alt kısımda ise eğitim bilgileri ile ilgili veriler yer almakta.

Eğitim bilgileri kısmında 4 seçenek öğretmenleri karşılıyor. Bu seçenekler şu şekilde yer alıyor:

  • Formasyonum var
  • Köy okullarında çalışmak istiyorum
  • Milli Eğitim Bakanlığı’ndan emekli oldum
  • Yurt dışı eğitim kurumlarından mezun oldum ve YÖK denkliğim var ya da eğitim enstitüsünden mezun oldum.

Ücretli Öğretmenlik İş Başvurusu

Eğer başvuru formu aşamasını tamamladıysanız ikinci aşamada kayıt oluşturulduğuna dair bir bilgi mesajı yer alacak. İkinci adımda tercih yapılması gerekir. Ücretli öğretmenlik iş başvurusu yaparken bu bölümde hangi il, ilçe veya branşta öğretmenlik yapılmak isteniyor ise o seçimler yapılmalı.

Bir diğer kısımda KPSS yılı ve puanı seçiminin yapılması gerekir. Bu kısım isteğe bağlı değil. Yani kullanıcı, isterse KPSS puanını seçmeden de tercih yapabiliyor. Ardından işlemi onaylayabiliyor. Tercih işlemi sonrasında alt kısımda yapılan tercih ile ilgili detaylar görünüyor.

Ücretli öğretmenlik iş başvurusu

Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Olacak?

Ücretli öğretmenlik için başvurunun dönem başında yapılması gerekir. Hatta dönem başlamadan önce yapılması daha doğru olur. Bu sayede dönem başlamadan önce başvuru sonuçlanabilir. E-Devlet üzerinden belirli bağlantıya girildiğinde eğer başvuru mümkün ise başvuru işlemi uygulanabiliyor.

Ücretli Öğretmenler Göreve Ne Zaman Başlayacak?

Öğretmenler, başvuru sonuçlandıktan bir süre sonra görev yerine gider ve hemen öğretmenlik mesleğini yerine getirir. Bunun için kesin bir bilgi veremeyiz. Başvurunun sonuçlanmasından sonra gerekli bilgiler öğretmen ile paylaşılır.

Ücretli Öğretmenlik Sigorta Başlangıcı Sayılır mı?

Ücretli öğretmenlik iş başvurusu için merak edilen bir diğer soru sigortanın olup olmadığı. Öğretmenler, serbest bir şekilde geçici olarak sözleşmeli olduğunda bu durumda sigortalı da sayılıyor. Sigorta hesabı çalışılan ders sayısına göre yapılıyor. Buna göre sigorta gün sayısı ortaya çıkıyor.

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Başvurusu

E-Devlet, ücretli öğretmenlik yapmak isteyenler için harika bir imkan tanıyor. İnsanların sözleşmeli bir şekilde öğretmen olması için buraya tıklaması veya başvuru formunu doldurup tercih yapması gerekir.

E-Devlet Ücretli Öğretmenlik Sonuçları

Ücretli öğretmenlik iş başvurusu sonuçları e-Devlet üzerinden açıklanır. Sonuçlar için aynı menüye girilmesi gerekir. Burada yapılan başvurunun sonucu açıklanır. Bu sayede kişi, başvurunun onaylanıp onaylanmadığını öğrenir ve buna göre gerekli hazırlıklara başlar.

Önerilen Yazılar

1 Yorum

Ci̇han Ağustos 26, 2023 - 11:36 pm

Ücretli öğretmenlik hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum. Başvuru süreci nasıl işliyor ve şartlar nelerdir? Teşekkürler!

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00