Türkiye 2018 İlk Çeyreğinde %6 Civarında Büyüdü - Bir Finansçı

Türkiye 2018 İlk Çeyreğinde %6 Civarında Büyüdü

2017’deki %7,4’lük büyümenin ardından, öncü veriler Türkiye ekonomisinin 2018 ilk çeyreğinde %6 civarında büyüdüğüne işaret ediyor.

Türkiye ekonomisi hem 2017 yılının son çeyreğindeki %7,3 ile hem de yıl genelindeki %7,4 büyümesi ile G20 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ekonomi oldu. Reel olarak eşsiz büyüme başarısına rağmen, TL’deki belirgin değer kaybı nedeniyle dolar bazında milli gelir 2017’de 2016’daki 862,7 milyar dolardan 851,0 milyar dolara geriledi. Bu durum 2017’de Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisinden aldığı payın azalmasına ve kişi başına milli gelirin de bu dönemde 10.883 dolardan 10.597 dolar ile sekiz yılın en düşük seviyesine gerilemesine neden oldu. 2017’de hizmet sektörü %10,7 ile büyümenin sürükleyicisi olurken, inşaat ve sanayi sektörleri %9 büyüdü, tarımda ise büyüme %4,7 ile kısmen sınırlı kaldı. İlk çeyreğe ilişkin öncü veriler ise, Türkiye ekonomisinin %6 civarında görece güçlü bir büyüme kaydetmeyi sürdürdüğüne işaret ederken, ikinci çeyrekte kredilerdeki yavaşlama öncülüğünde büyümenin hız keseceği düşünülüyor. Genişlemeci maliye teşvikleri ve ana ticaret ortaklarındaki canlanma sayesinde genele
yayılan bir toparlanma kaydedilen 2017 yılının ardından 2018’de büyümenin bir miktar yavaşlamayla %4,5 civarına inebileceği değerlendiriliyor.

Bununla birlikte son dönemde alınan ilave genişlemeci önlemler büyüme tahminlerinde yukarı yönlü riskleri artırırken, alım gücündeki erime, finansal koşullardaki sıkılık ve Euro Bölgesi’nde yavaşlama emareleri büyümede risklerin dengeli olduğuna işaret ediyor. Makroekonomik istikrarı iyileştirmeye odaklanan politika bileşimi uygulamalarının belirginleşmesi ve enflasyonun kısa zamanda tek haneye düşürülmesi halinde, sürdürülebilir büyümeye ulaşılabileceği ve mevcut aşırı değersiz TL’de normalleşme sürecinin başlayabileceğini tahmin ediliyor. Halihazırda ana kırılganlık noktası olan enflasyonun tek haneye çekilememesi durumunda ise zorlu küresel ve jeopolitik zorluklara rağmen reel olarak kaydedilen %7,4’lük eşsiz büyüme başarısına karşın, dolar bazında milli gelirin sınırlı da olsa gerilemeye devam edebileceği düşünülüyor.

TCMB, TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihaleleri tutarını ikinci çeyrekte ilk çeyreğe kıyasla 2,9 milyar dolar artırdı.

2017’nin sonunda AB tanımlı kamu borç stoku 2016 sonundaki 738,5 milyar TL’den 877,9 milyar TL’ye yükselse de, TL bazında nominal milli gelirdeki %19’luk oldukça yüksek artış sayesinde milli gelire oranla kamu borç stoku bu
dönemde %28,3 ile değişmedi. Kamu borç stokunun bir şok gelmedikçe öngörülebilir gelecek boyunca psikolojik %30’luk seviyenin altında kalmaya devam ederek Türkiye’nin mali pozisyonunun gücünü koruyacağı tahmin
ediliyor. Öte yandan özel sektör borcundaki artış ise dolar bazlı milli gelirdeki gerilemeye de bağlı olarak hızla artmaya devam ederek kırılganlığını sürdürüyor. Son çeyrekte 9,1 milyar dolar artarak 453,2 milyar dolar ile yeni rekor seviyesine ulaşan Türkiye’nin dış borç stoku milli gelire oranla da %53,3 ile 2003 başından beri en yüksek seviyesine erişti.

Yeni ayın ilk haftasında Mart ayı enflasyon, öncü dış ticaret rakamları ve büyümeye dair öncü göstergeler takip edilecek. Mart’ta enflasyon TL’deki değer kaybı ve gıda fiyatlarındaki artışa bağlı olarak, piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşerek yıllık bazda yataya yakın bir seyir izleyebilir. Yüksek baz etkisine rağmen enflasyonun yavaşlamaması durumunda TL’deki zayıflık devam ederek TCMB üzerindeki baskı artabilir. Nitekim TCMB de yılın ikinci çeyreğinde TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerini ilk çeyrekteki 7,7 milyar dolardan 10,6 milyar dolara yükselttiğini açıkladı. Kararın doğrudan döviz kuruna olamasa bile volatiliteyi baskılayıcı nitelikte olacağı düşümülüyor. Bu doğrultuda Dolar/TL’de kritik 4,02 seviyesi aşılmadıkça, enflasyonun Nisan’da tek hane sınırına kadar yavaşlayacağı yönündeki beklentiler ışığında TL’de ve TL volatilitesinde kademeli bir normalleşme gözlenebilir.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara