Gündem

TÜFE Eylül Ayında %24,52 Seviyesinde Gerçekleşti

TÜFE eylül ayında beklentilerin üzerinde %24,52 seviyesinde gerçekleşti. Geçtiğimiz haftanın gündeminde enflasyon verileri ve otomotiv satış istatistikleri vardı.

Enflasyon göstergeleri Eylül ayında beklentilerin üstünde gerçekleşirken, yükseliş ivmesini sürdürdü. Buna göre Eylül ayında TÜFE aylık bazda %6,30 artış gösterirken yıllık bazdaki artış miktarı %24,52’ye yükseldi. Tarihi zirvesini yenileyen Çekirdek TÜFE %24,05 olurken; Yi – ÜFE’de aylık artış %10,88, yıllık bazda artış ise %46,15 seviyesine ulaştı. Ana harcama grupları itibariyle aylık bazda en yüksek artış %11,41 ile ev eşyası grubunda olurken, bunu %9,15 ulaştırma ve %7,42 ile çeşitli mal ve hizmetler takip etti.

Ağırlıklar itibariyle Aylık TÜFE’deki 630 puanlık artışın 159 puanı ulaştırma, 147 puanı gıda ve alkolsüz içecekler, 87 puanı ev eşyası katkısıyla gerçekleşmiş oldu. Döviz kuru bazlı artışın etkileri enflasyon göstergelerine yansımayı bu ayda da sürdürdü. Bu rakamlarla birlikte yılın ilk 8 ayında en yüksek artış gösteren grup %30,55 ile ev eşyası olurken, onu %28,34 ile ulaştırma, %27,01 ile çeşitli mal ve hizmetler takip etti. Böylece tüm ana harcama gruplarında fiyatlar aylık bazda artış kaydederken TÜFE Nisan 2001’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Çekirdek enflasyon – C Endeksi – ise enflasyonist baskının süreceğine işaret ederek %24,05 seviyesine geldi.

Yurtiçi ÜFE, endeks tarihinin en yüksek seviyesinde olmayı sürdürdü ve yıllık artış %46,15 düzeyinde gerçekleşti. Aylık artış %10,88 seviyesi ile 2003 bazlı seride ilk defa çift haneli rakamlara ulaşırken, ÜFE’nin döviz kuruna daha duyarlı olması bu durumda etkili oldu.

Ekim ayında; ÜFE kaynaklı maliyet baskısı, bununla birlikte yaşanan yüksek kur hareketi gibi sebepler neticesinde bozulan fiyatlama davranışıyla beraber TÜFE için risk göstergeleri yukarı yönlü olmaya ediyor.

2018 yılı Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yıllık bazda %68 azaldı.

ODD’nin açıkladığı verilere göre 2018’in Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yıllık bazda %68 azalarak 23 028 oldu. Yine aynı ay otomobil satışları %67,06 oranında azalarak 17 595 düzeyinde gerçekleşirken hafif ticari araç satışları %69,7 oranında azalarak 5 433 seviyesine geriledi. Yılın ilk 9 ayında toplam satışlar %26,1 azalışla 463 456 olarak gerçekleşirken otomobil ve hafif ticari araç satışları Mayıs’tan beri devam eden 10 yıllık ortalamanın altında kalma eğilimini sürdürdü. Otomotiv piyasasındaki bu negatif görünümde yüksek taşıt kredi maliyetleri, döviz kurlarının fiyatlamaya etkisi ve yine döviz kurlarının piyasada yarattığı tedirginlik etkili oldu. Bu rakamlarla birlikte 2018 için satışların 925 bin seviyesinde olan beklentiyi karşılaması olası durmuyor.

Eylül ayında İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Mart 2009’dan beri en düşük seviye olan 42,7’ye geriledi. Hem üretim hem de yeni siparişler Eylül ayında yavaşlamaya devam ederken TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru endeksi Eylül ayında 61,62’ye geriledi (Ağustos 2018: 64,88). Yi-ÜFE bazlı reel efektif döviz kuru ise bir önceki aya göre 0,34 puan azalışla 70,78’e geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde gündemde olan McKinsey danışmanlık firmasına dair yaptığı açıklamada “Tüm arkadaşlarımıza söyledim, bunlardan fikri danışmanlık bile almayacaksınız dedim.” ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz haftada 84 dolar seviyelerini bulan Brent petrol motorin ve benzinin fiyatlarında artışa sebebiyet verdi. Yeni haftada motorinde 25, benzinde ise 20 kuruşluk fiyat farkının pompa fiyatlarına yansımaması durumunda devletin ÖTV’den karşıladığı tutar litre başı 1 TL’yi geçmiş olacak. Buna ek olarak Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısı sonrası artan maliyetler sebebiyle taksi, dolmuş ve minibüs fiyatlarına zam yapılacağı açıklaması yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, gıda enflasyonu ile mücadele kapsamında enflasyon sepetinde payı en yüksek 25 ürünü özel olarak takibe alacaklarını belirtirken Ticaret Bakanlığı Ankara’daki %25’lik ekmek zammını durdurduğunu açıkladı.

Yeni haftada Ağustos ayına yönelik ödemeler dengesi takip edilecek. Bununla birlikte Cuma günü Brunson davasından çıkacak karar piyasaların radarında yer alacak.

TÜFE Eylül Ayında %24,52 Seviyesinde Gerçekleşti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu