TCMB’den 25 Nisan’da Faiz Artırım Beklentileri Artıyor

Enflasyon görünümündeki bozulma nedeniyle, TCMB’den 25 Nisan’da faiz artırım beklentileri artıyor.

Şubat’ta cari işlemler açığı 4,2 milyar dolar olarak gerçekleşirken, 12 aylık birikimli açık Ocak’taki 51,8 milyar dolardan 53,3 milyar dolar ile yaklaşık dört yılın en yükseğine ulaştı. Enerji ve altın hariç cari açık da son 12 ayda 6,3 milyar dolara ulaşırken, öncü veriler petrol fiyatlarındaki artış ve turizm gelirlerindeki zayıf toparlanma nedeniyle cari açıktaki kademeli yükselişin süreceğine işaret ediyor.

Şubat’ta cari açık; reel sektörün net 1,9 milyar dolarlık dış borçlanması ve 1,4 milyar dolarlık net hata ve noksan ile finanse edilirken, yurtdışı borçlanmalarda henüz herhangi bir sorun olmaması dikkat çekti. 12 aylık toplamlara göre uzun vadeli borç çevirme oranı reel sektörde Ocak’taki %113,2’den Şubat’ta %122,4’e, bankacılık sektöründe de %101,2’den %104,0’e sınırlı arttı.

Küresel maliyetlerdeki artışa ve Türkiye’nin risk priminde son dönemde gözlenen kötüleşmeye rağmen, yurtdışı finansmanda şimdilik herhangi bir sorun olmaması uç risklerin sınırlı olduğunu teyit ediyor. Yılın ikinci yarısında cari açıktaki artışın hız kesmesi beklense de, Avrupa ekonomilerindeki yavaşlama emarelerinin artması, petrol fiyatlarındaki artış ve zayıf TL’ye bağlı olarak cari açığın milli gelire oranı 2018’de %6’yı aşabilir. Öte yandan geçen hafta açıklanan ve yatırım tutarı 135 milyar lira olan 23 projenin hayata geçirilmesi ile birlikte cari açığa 25 milyar dolara varan net katkı beklenirken, zaman alan projelerin orta vadede olumlu olduğu düşünülüyor.

Yoğun ekonomik gündemin olduğu yeni haftada, TL cinsi varlıkları siyasi haber akışı ve küresel risk iştahı şekillendirecek.

Enflasyon beklentilerindeki kötüleşmenin yanı sıra Hazine’nin geride kalan haftada gerçekleştirdiği ihaleye oldukça düşük talep gelmesi sonucunda, TL cinsinden 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi %13,5’e çıkarak rekor seviyeye
ulaştı. Jeopolitik gerginliklere ve verim eğrisindeki yükselişe bağlı olarak Dolar/TL 4,20 sınırına yaklaşırken, haftayı
TCMB’nin 25 Nisan’daki toplantısında faiz artıracağı yönündeki beklentiler ışığında 4,10 seviyesinin altında
tamamladı.

TL’nin sepet kura karşı son bir ayda %8 değer yitirmesi kısa vadede enflasyonun yeniden hızlanmasına
yol açabileceğinden, TCMB’den 25 Nisan’daki toplantısında faizleri yükseltmesi yönündeki beklentiler artıyor. Buna rağmen TCMB’nin 25 Nisan’daki TL’nin seyrine bağlı olarak faiz dışı politika araçlarına başvurarak zaman kazanmaya çalışabileceği düşünülüyor. Yeni haftada ise TCMB’den faiz artırım beklentilerinin artması durumunda TL’deki değer kayıplarının görece telafi süreci devam edebilir.

Yeni haftada yoğun bir ekonomik gündem bulunurken, TL cinsi varlıklar açısından küresel risk iştahı ve siyasi haber akışı kritik olacak. Hazine’nin tahvil ihracına gelecek talep, Şubat ayı üretim rakamları, Mart ayı bütçe dengesi verileri ve Nisan ayı enflasyon beklentileri yeni haftada yakından takip edilecek. Üretim artışının Şubat’ta da çift haneli gerçekleşerek büyümeye dair kısmen olumlu trendin sürdüğü, bütçenin ise ötelenen ödeneklerin
de katkısıyla toparlanma emareleri gösterebileceği öngörülüyor.

Yorumlar (5 yorum)
Ali
Ali Cevapla
- 17:14

Eğer erken seçim olursa piyasalar çalkalanır ve kısa sürede faiz arttırımı gelir ekonomi bozulması an meselesi

Bülent
Bülent Cevapla
- 18:10

Erken seçim olacak diye balon faiz indirimine gidilir. Seçim sonrası tekrar faizler şişer

Ensar
Ensar Cevapla
- 20:05

25 Nisan’ı 4 gözle bekliyorum faiz arttırımı olmaz ise piyasalar çok sıkışacak

Volkan
Volkan Cevapla
- 12:37

İyi günler acil borç kapatmak için ve ev için 10 bin lira ihtiyacım var lütfen yardımcı olur musunuz

turgut
turgut Cevapla
- 12:42

Çok acil 5 bıntl yardım edin hacize geldiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara