Nisan Ayında TÜFE-ÜFE ve Haftalık Ekonomik Gelişmeler

TÜFE’deki 5 aylık gerileme eğilimi sona ererken nisan ayında TÜFE yıllık bazda %10,85 seviyesine geldi. Yi-ÜFE ise yukarı yönlü seyrini sürdürüyor.

TÜFE (Yıllık % Değişim)

Nisan – 2018

 • Aylık: %1,87
 • Yıllık: %10,85
 • 12 Aylık Ortalama: %11,06
 • Çekirdek Enflasyon: %12,24

Harcama Gruplarının TÜFE’ye Katkıları (Aylık %1,87)

Aylık 187 puanlık artışın 137 puanı Giyim ve Ulaştırma kalemlerinden geldi.

 • Giyim ve ayakkabı grubunda aylık bazda %10,40’lık artış yaşandı. Mevsimsel olarak giyim ve ayakkabı grubunda Nisan ayı artış dönemi.
 • Ulaştırma kaleminde ise döviz kuru + petrol fiyatlarındaki yükselişler etkili oldu.
 • Doğalgaz ve elektrik zamlarının da etkisiyle konut kalemi 19 baz puanlık etki yaptı.

Nisan ayında da Yi-ÜFE yukarı yönlü seyrini sürdürürken yıllık %16,37’lik artışın yanı sıra aylık %2,60 seviyesinde artış yaşandı.

Yi-ÜFE (Yıllık % Değişim)

Nisan – 2018

 • Aylık: %2,60
 • Yıllık: %16,37
 • 12 Aylık Ortalama: %15,36

Ana Sanayi Grupları

Aylık En Yüksek Katkı

 • 55 baz puan Gıda
 • 27 baz puan Ana Metaller
 • 26 baz puan Kok ve Rafine Petrol Ürünleri
 • Döviz Kuru – Petrol – Emtia

Dış ticaret açığı Mart ayında beklentilere paralel şekilde %28,8 arttı ve 5,85 Milyar Dolar oldu.

Ülkemizi ziyaret eden turist sayısı ilk çeyrekte %26,4 artış göstererek 6,12 Milyon ile tüm zamanların en yüksek ilk çeyrek rakamına ulaştı.

Diğer Gelişmeler

 1. Standard & Poor’s Not İndirimi: S&P TL’deki değer kaybı, enflasyon görünümü ile cari ve mali dengelerdeki bozulmaları gerekçe göstererek Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunu “BB”den “BB-”ye, yerli para cinsinden notunun “BB+”dan “BB”ye indirdiğini açıkladı.
 2. İmalat PMI Endeksi: Nisan ayında İmalat PMI endeksi 2.9 puan azalarak 48,9’a geriledi, böylece endeks 14 ay sonra ilk kez 50 puanın altına inerken daralma durumuna geçti. Daralmada toplam yeni siparişler ve istihdam endeksleri etkili olurken, üretim ve yeni ihracat siparişleri endekse olumlu yansıdı. Endeksteki daralma ilk çeyrek sonrası büyümedeki yavaşlamaya işaret ediyor.
 3. Hükümet Reform Paketi: Başbakan Yıldırım yeni bir borç yapılandırma ve sosyal reform paketi açıkladı. Açıklamaya göre kamuya olan tüm cezalar ve borçlar yeniden yapılandırılabilecek. Reformun satır başlarında emeklilere bayram ikramiyesi, peşin ödemelerde faiz indirimi, imar affı, yaş çay fiyatlarının artışı gibi konular yer alıyor. Yapılan açıklamaya göre emeklilere verilecek ikramiyenin yaklaşık 22-24 Milyar seviyesinde olması beklenirken, yapılandırma gelirleri ile bu maliyetin azalması bekleniyor.
 4. TCMB Enflasyon Raporu: TCMB 30 Nisan günü yayınladığı Enflasyon Raporu’nda petrol fiyatları ve döviz kuru sebebiyle 2018 yıl sonu enflasyon tahminini 0,5 puan revize ederek %7,9’dan %8,4’e yükseltti. Ayrıca TCMB Başkanı Murat Çetinkaya yaptığı açıklamada TCMB’nin yakın zamanda faiz politikasında sadeleşmeye giderek yeniden faiz koridoru uygulamasına geçilebileceğine işaret etti.
 5. IMF Türkiye Raporu: IMF Türkiye raporunda, ekonomideki aşırı ısınmaya vurgu yaparken kurum 2018 yılında büyümeyi %4.4, yılsonu enflasyonu %10.9, cari açık/GSYH oranını %5.4 seviyesinde tahmin ediyor.

Küresel Gelişmeler

ABD

 • FED Toplantı: Fed beklendiği gibi faizlerde değişikliğe gitmeyerek faizleri %1.50-1.75 bandında bıraktı. Toplantı sonucu beklendiği gibi olmakla birlikte enflasyon görünümüne yönelik güven belirginleşti. Diğer yandan, büyüme görünümünün geçtiğimiz aylarda güçlendiğine dair ifade metinden çıkartılırken ekonomik şartların kademeli faiz artışına izin vereceği ifadesi korundu. Piyasa FED’in 12-13 Haziran’da yapacağı toplantıda faiz artırımına gitmesine kesin gözüyle bakıyor.

AVRUPA BİRLİĞİ

 • Euro Bölgesi Verileri: Euro Bölgesi’nde işsizlik, Mart ayında %8.5 seviyesinde beklentiye paralel gerçekleşti. Nisan ayında imalat sanayi PMI endeksi, Mart ayındaki 56.6 seviyesinden 56.2 seviyesine geriledi. Diğer taraftan 2018 yılının ilk çeyreğinde Euro Alanı %0,4’lük büyüme ile zayıf bir performans sergiledi. Böylece bölgede ekonomik aktivite son 6 çeyreğin en düşük büyümesini kaydetti. Yıllık büyüme ise %2,5 seviyesinde gerçekleşti.
 • İngiltere İmalat Sanayi Endeksi: Endeks Mart ayındaki 54,9 seviyesinden Nisan ayında 53,9’a inerken son 17 ayın en düşük seviyesine geriledi. Nisan’daki yavaşlamanın geniş tabanlı olduğu görülürken, Endeks enflasyonist baskıların da gevşediğine işaret ediyor.

KÜRESEL GELİŞMELER

 • ÇİN PMI Endeksi: Çin’de imalat PMI Nisan ayında bir önceki aya göre 0.1 puan gerileyerek 51.4 seviyesinde gerçekleşti.

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara