Jeopolitik Gerginliklerle Finansal Piyasalarda Kırılganlık

Jeopolitik Gerginlikler Nedeniyle Finansal Piyasalarda Kırılganlık Artıyor

Suriye’nin Doğu Guta’da kimyasal silah kullanması nedeniyle ABD Başkanı Trump’ın öncesinde sinyalini verdiği Suriye’ye askeri operasyon hafta sonunda İngiltere ve Fransa’nın da katılımıyla kısa süreli ve nokta hedef ile gerçekleşirken, Rusya’nın füze savunma sistemleri sayesinde Suriye’deki tahribatın sınırlı kalması dikkat çekti. Yeni haftada finansal piyasalar açısından jeopolitik gelişmelere dair haber akışı önemli olacak. Ancak geçen haftada büyük ölçüde fiyatlanmış olması nedeniyle, yeni bir gelişme olmadıkça hafta sonunda düzenlenen operasyonun önemli bir yeni fiyatlamaya yol açmayacağı düşünülüyor.

Petrol fiyatlarının Ortadoğu’da gerilimin tırmanmasıyla 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine çıkmasına karşın, altın fiyatlarına sınırlı yansıması ve gümüşte rekor seviyedeki açığa satış pozisyonları finansal piyasaların jeopolitik riskleri uzun soluklu negatif fiyatlamayabileceği sinyali veriyor. Öte yandan ABD basınında yer alan habere göre FBI, ABD BaşkanıTrump’ın kişisel avukatı Cohen’in ofisine “banka yolsuzluğu, kampanya finansmanı ihlalleri nedeniyle” baskın yaparken çok sayıda dokümana el koydu. Arama öncesinde polisin, Rusya soruşturmasını yürüten özel yetkili savcı Robert Mueller’den da tavsiye mektubu aldığı, ancak aramanın Rusya soruşturmasıyla doğrudan ilgili olmadığı belirtildi. Bir önceki haftada %2’ye yakın değer kaybeden ABD borsaları olumsuz siyasi haberlerle geçen hafta da %1’e yakın gerilerken, geçen hafta boyunca gelen haber akışı hem Dolar endeksinin hem de gelişmekte olan ülke kurlarının %1 değer kaybetmesine neden oldu. Rusya ve İran’da para birimleri siyasi gelişmeler ışığında hızla değer kaybederken, İran sabit kur rejimine geçtiğini ve sermaye kontrolleri uyguladığını açıkladı.

ECB de Fed’i takip ederek para politikasını normalleştirmeye çalışsa da, Euro ve düşük enflasyon olası bir aksiyonu geciktiriyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantı tutanaklarında küresel ticaret savaşlarının olumsuz bir risk olarak değerlendirilmesine rağmen, sağlıklı istihdam piyasasına ve yükselen enflasyonist baskılara bağlı olarak politika yapıcıların büyük çoğunluğunun “önümüzdeki birkaç yıl için faiz artırımı çizgisinin, önceki beklentilerden görece daha hızlanabileceğini” belirtmesi Fed’de şahin tutumun hakim olduğu yönündeki görüşleri destekledi. Nitekim ülkede yıllık tüketici enflasyonu Mart’ta Şubat’taki %2,2’den %2,4’e yükselirken, yıllık çekirdek enflasyon da %1,8’den %2,1’e çıktı. Fiyat artışlarının genele yayıldığının gözlendiği bu dönemde, yıllık üretici enflasyonu da %2,8’den %3,0’e yükseldi.

AMB Yönetim Kurulu Üyesi Nowotny, kademeli politika normalleşmesi için doğru zamanın şu an olduğunu belirterek, normalleşme sürecinde Fed’in takip edileceğini belirtti. Yılsonunda tahvil alımlarının sona ereceğini ve ilk faiz adımının da mevduat oranının -%0,4’ten -%0,2’ye çekilmesi olabileceğini söyleyen Nowotny, Euro/Dolar paritesinin 1,2275’ten 1,2375’e kadar yükselmesine neden olsa da Euro’daki her yükselişin satış fırsatı olduğu değerlendiriliyor. Ayrıca küresel kırılganlıklar ışığında AMB’nin politika ayarlamasının arzu edilen hızda olabilmesi için Euro Bölgesi’nde enflasyonun kayda değer bir şekilde yükselmesi gerektiği vurgulanırken, Euro’nun seyri de kritik belirsizlik olarak değerlendiriliyor.

Çin ekonomisi Mart’ta 27,5 milyar dolarlık dış ticaret fazlası beklentilerinin aksine, mevsimsel faktörlere bağlı olarak 5,0 milyar dolar dış ticaret açığı verdi. Henüz küresel çapta artan gümrük vergisi ayarlamalarının ekonomik etkileri gözlenmese ve Çin Başkanı geçen hafta “küresel ticaret savaşları” hakkında liberalleşme sürecinin
hızlandırılacağına vurgu yapsa da, uzun vadede Çin’de büyümenin peyderpey yavaşlaması ve geçmiş yıllara kıyasla daha düşük dış ticaret fazlası vermesi bekleniyor.

Yeni haftada küresel çapta enflasyon rakamları, ABD ve Çin’de büyümeye dair veriler ve siyasi haber akışı finansal piyasaları şekillendirecek.

Yorumlar (15 yorum)
Cemil
Cemil Cevapla
- 16:59

Piyasalar bu ara çok hareketli doların hızına yetişemiyorum..Erken seçim piyasaları biraz rahatlattı

Duygu
Duygu Cevapla
- 16:43

Piyasalar çık kırılgan en iyi TL’de beklemek seçimin ne getireceği hiç belli değil benden demesi

Oktay
Oktay Cevapla
- 20:41

Hem emekliyim hem çalışıyorum.acil 5 bine ihtiyacım var.ön ödeme istemeyen varsa bana ulaşsın 0535*** (istanbul’dayım)
(Kişisel verilerin korunması için telefon numarası belirtilmesi yasaktır.)

  Satılmış Bölüm
  Satılmış Bölüm Cevapla
  - 14:39

  Hayırlı Pazarlar Oktay bey. Bana Şu an Çok Acil 3.000 bin TL Nakit Paraya ihtiyacım var ve Geri Ödemesini 17.12. 2018. Tarihinde Elden Nakit Olarak 5. ve ya 6 bin TL vermeye Razıyım. Yeterki Benim işim Görülsün. Benim Tek Hevesim BU. ve Geri Ödemesini Sen Nasıl Uygun Görürsen ben O Şekilde Ödemeye Hazırım. SAYGILARIMLA CEVABINIZI BEKLİYORUM.

Serkan Kaplan
Serkan Kaplan Cevapla
- 21:22

Bankada calışıyorum kimsenin bilmediği ama benim uzun zamandan beri yaptığım genelde bunu yakın eşime dostuma yaptım ama görüyorum ki ihtiyacı olan çok fazla kişi var günde en 20 kişinin onayını alabilirim fazlası dikkat çekiyo aydada en fazla 70 kişinin onayını alabiliyorum onay süreci 1 hafta sürer genelde hafta sonra vermiş olduğunuz ıban numarasına yatar işlem biraz yavaş dikkat çekmemesi için bu şekilde gerçekleşiyo ama derdinize derman olan bi yöntem
Kredi miktarı en fazla 15 binle sınırlı
Kredi hesaba yatma süreci 7 iş günü
Sadece dosya masrafını önden ödemeniz gerekiyo
Bu süreçten sonra banka sizi 7 iş günü içinde 2 kere arıyacak ve bu görüşmeler de
Size 2 soru soruluyo 1incisi dosya masrafını verdiniz mi 2 cisi de size sunulan kredi tutarını tuşlayınız oluşuyo

  Halil
  Halil Cevapla
  - 16:06

  On ödemelerde problem oluyor ışte abi

   aytaç
   aytaç Cevapla
   - 18:51

   ön ödeme yapmayın kesınlıkle bu arkadas dolandırıcı

Filiz
Filiz Cevapla
- 14:36

Iyi günler benim acil 35 bin tl ye ihtiyacim var fakat bankalardan kredi cekemiyorum bana yardimci olursaniz sevinirim detayli bilgi yi nerden ala bilirim

  Ömer
  Ömer Cevapla
  - 22:47

  omersahin070 @gmail.com dönüş yapar mısınız

Ahmet
Ahmet Cevapla
- 20:34

Acil 5000 tl ye ihtiyacim var ilgilenenler lutfen donsun kredi skorum dusuk kredi alamiyorum

Iffet
Iffet Cevapla
- 16:28

Mrb adanadayim acil 50 bin tl ihtiyacım var aylık 10 bin geri dönüşümlü yardımcı olursanız sevinirim

Asel
Asel Cevapla
- 22:44

Acil 15 bine ihtiyacım var lütfen dönüş yapar mısınız?

Bünyamin
Bünyamin Cevapla
- 00:30

Selamün ALEYKÜM çok kötü durumdayım acil nakite ihtiyacım var. Lütfen yardımcı olun bana

Sefa
Sefa Cevapla
- 20:16

Acil 140 bin tly ihtiyacim var aylik 2500 tl odeyebilirim ev almak icin istiyorum.

Gül
Gül Cevapla
- 10:17

Lutfen acil bana ulasir misiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara