Giriş Yapın/Ücretsiz Kayıt Olun

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Karlı Mıdır?

Bitcoin Madenciliği Nedir ve Karlı Mıdır?

Bitcoin madenciliği, Bitcoin ile yapılan işlemlerin Bitcoin’in blok zincirine kaydedilmesine verilen isimdir. Yapılan her işlem blok zincirinde onaylanır ve her kullanıcı bu blok zincirine rahatlıkla ulaşabilir. Ayrıca blok zinciri, çifte harcama probleminin önüne geçerek Bitcoin ile yapılan işlemlerin yasal olmasını sağlar.

Madenciler, Bitcoin ağında tüm işlemleri onaylayan ve bu işlemlerin tamamen yasal olduğundan emin olan kişilerdir. Her ne zaman bir blok kapanırsa, bloku kapatan madenci ödülü kazanır. Örneğin Ekim 2017’deki ödül miktarı 12,5 Bitcoin kadardı. Kripto paraların yaratılma hızı, altın madenin çıkma hızı ile birbirine çok yakındır. İşte bu nedenle Bitcoin ve diğer kripto paraları çıkarmak için yapılan işleme de madencilik denir.

Bitcoin Madenciliği İçin Önemli Bir Terim: Hesaplama Oranı

Bitcoin madenciliğinin ne kadar karmaşık bir işlem olduğu düşünüldüğünde doğru tipte bir donanıma yatırım yapmak gerçekten çok önemlidir. Bitcoin madenciliği için donanım seçerken dikkat edilmesi gereken bir takım önemli özellikler bulunur. Bu özelliklerin arasında belki de en önemlisi ise hesaplama oranıdır. Hesaplama oranı, söz konusu donanımın saniyede kaç tane işlem yapabileceğini belirten bir orandır. Hesaplama oranı arttıkça matematiksel denklemleri çözme ve ödül kazanma şansı da önemli oranda artar. Hesaplama oranı söz konusu olduğunda aynı girdiler, aynı çıktıları verecektir fakat hesaplama oranları tahmin edilemez bir yapıda da olabilir. Hesaplama oranları, MH/sec (saniye başına hesaplama oranı) ile hesaplanır. Bitcoin madenciliği yapmak için kullanılan cihazların hesaplama oranları, 336 MH/sec ve 14.000.000 MH/sec arasında değişiklik gösterir.

Bitcoin Madenciliğinde Enerji Tüketimi

Bitcoin madenciliği yapmak için bir donanım satın almak son derece önemli bir yatırımdır ve bununla ilgili birçok maliyet de bulunur. Daha kuvvetli bir donanım, daha çok elektrik sarfiyatı anlamına gelir. Madencilik için donanım satın almadan önce donanımın elektik tüketimine bakmalı ve ortalama elektrik faturanızı da düşünmelisiniz. Tüm paranızı elektrik faturasına yatırmamalısınız. Üstelik kripto paralarla elde edeceğiniz kazanç, elektrik faturanızdan daha düşük olabilir. Hesaplama oranını, watt değerine bölerek donanımınızın verimli olduğunu rahatlıkla ölçebilirsiniz. Üstelik bazı durumlarda madencilik için bilgisayarınızı da tercih edebilirsiniz.

Bitcoin Madenciliği ve Karlılık

Bitcoin’in ilk günlerinde Bitcoin, birçok kişi için oldukça cazip bir seçenekti çünkü o zamanlar Bitcoin herkese oldukça devrimsel ve özgürleştirici bir fikir olarak görülüyordu. Madencilik yapan birçok kişi, bu işten kar etme amacıyla madenciliğe girişti.

Zamanla birçok kişi, ekran kartlarının Bitcoin çıkarma hızını daha yukarılara taşıdığını gördü. Ekran kartları, diğer yöntemlere göre çok daha etkili çalışıyor ve çok daha az enerji tüketiyordu. Ekran kartları, madencilik kapasitesini 5’e katladı ve kişilere madencilik yapabilmeleri için önemli fırsatlar sundu. Günümüzde ise Bitcoin madenciliği oldukça kazançlı bir iş haline geldi. Birçok kişi, Bitcoin madenciliği yapmak için dev tesisler kurarak bundan önemli karlar elde etti.

Önerilen yazı: Bitcoin Nedir?

Önerilen Yazılar

2 Yorumlar

Aslihan Ağustos 28, 2023 - 2:53 pm

Bitcoin madenciliği hakkında henüz çok yeniyim ve bu terimleri duymak benim için ilginç oldu. Ethereum madenciliği hakkında da bir şeyler duymuştum, acaba Bitcoin madenciliği ile karşılaştırıldığında Ethereum madenciliği daha mı karlıdır? Teşekkürler!

Cevap Yazın
İnan Şubat 18, 2019 - 4:58 pm

Bana acil nakit lagzim 10 bin tlf 0530 *** (Kişisel verilerin korunması amaçlı telefon numarası belirtilmesi yasaktır.)

Cevap Yazın

Yorum Yap

birfinansci_web_logo

Piyasalardaki son durum, finans ve ekonomiye dair tüm merak edilenler BirFinansci.com’da! Güncel kalmak ve bilgilenmek için doğru adrestesin.

Editörün Seçtikleri

Son Yazılar

©2023 Bir Finansçı, Tüm hakları saklıdır. birfinansci.com

-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00